Články
Pastva na Děvíně
Boryt barvířský (Isatis tinctoria) se dříve používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, tzv. nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit. Každoročně tak žlutě kvetoucí koberce vyraší zhruba na 23 hektarech. Rozšiřuje se především na jihovýchodně orientovaných bezlesých strmých svazích Děvína, kde vytlačuje například šalvěj etiopskou, pálavský klenot kosatec písečný nebo ozdobné kontinentální trávy kavyly. Na plochách s dominancí borytu neroste ze vzácných a ohrožených druhů téměř nic.
Proto jej s Českým svazem ochránců přírody ONYX v rámci projektu LIFE SouthMoravia již několik let po sobě ručně vytrháváme a výsledky už jsou vidět. Třeba se příští rok přidáte jako dobrovolníci i vy?
Srdečně vás zveme na dlouho očekávaný 8. ročník konference Koučink v praxi, tentokrát s názvem PŘEDSTAV SI A ŽIJ v konečném termínu 17.-18.09.2021. Vzhledem k nevyzpytatelným okolnostem pandemie jsme se rozhodli se s vámi setkat online. Využijeme naše více než roční zkušenosti z tohoto prostředí a přeneseme to nejlepší k vám. Těšit se můžete na zajímavé informace, interaktivní workshopy, inspiraci s trochou nadsázky a na vzájemné sdílení zkušeností v diskusích. Těšíme se na vás i naše prezentující a děkujeme za neúnavnou podporu partnerů, kteří aktivně podporují koučink a pomáhají udržet vysoký standard našich konferencí. Věříme, že si konferenci všichni společně užijeme i když trochu netradičně :) Informace a možnost přihlášení pod linkem v nadpisu.
Bezpečné místo
Na loňské koučovací konferenci jsem pomáhala při workshopu o terapii tmou, který jsme z poloviny strávili v opravdu naprosté tmě. Jedna z technik, kterou jsme si prošli, byla i vizualizace bezpečného místa, což pro mnohé překvapivě právě tma může být (tma je rodu ženského, je měkká, teplá, objímající...). Dávám sem svou nahrávku (pod linkem v nadpisu článku), snad vám v této době plné rozjitřených emocí přijde vhod. Nemusíte se kvůli tomu zavírat do temné komory, stačí si v klidu sednout a zavřít oči...
Příjemný poslech přeji a také ať se v tom vašem místě cítíte opravdu bezpečně.
Sama doma - ekologický úklid domácnosti
Sebekoučink I – Na co se soustředíme, to roste
„Jak můžu pokračovat ve svém rozvoji po skončení koučování?“ „Co můžu pro sebe udělat, když si nemůžu dovolit zaplatit kouče?“ „Jak si jako kouč můžu zajistit dostatečnou psychohygienu?“
Tyto otázky jste už určitě někdy dostali, případně si je sami položili. Jak jste odpověděli? Možná právě tak, že jednou z možností je sebekoučink.
Sebekoučink II aneb Jaký si to udělám, takový to budu mít
Co ale když to jsem já, kdo potřebuje dojít k cíli, a ty emoce, co se mnou při jeho představě cloumají, jsou tak silné, že mám problém uvědomit si vlastní zdroje a najít řešení?
Využití techniky Balance Wheel v koučinku
Koučovací technika Balance Wheel (kolo rovnováhy) je pozoruhodná svou jednoduchostí, přehledností a zároveň velkou efektivitou. Je součástí ericksonovského přístupu ke koučinku, který je spojen s prací Miltona H. Ericksona (1901 – 1980). Metody tohoto amerického psychiatra jsou krátké, strategické a orientované na řešení. Taková je i technika Balance Wheel, jejíž český název „kolo rovnováhy“ – v sobě zahrnuje dva silně symbolické aspekty. Článek, který jsem k tomu sepsala, jsem rozdělila na několik částí: 1. část - východiska, 2. část - teorie a 3. část - příklady použití.
Příjemné čtení!
Zkusme jít jinou ulicí
Když udělám to, co dělám vždy, dostanu to, co dostanu vždy.Pokud chci mít něco, co jsem ještě neměl, musím udělat něco, co jsem ještě neudělal.
Tak zase o prázdninách!
Genderové audity
V členských firmách klastrů působících v Moravskoslezském kraji byly zahájeny genderové audity, které jsou jednou ze součástí projektu Gender v inovacích - inovace v klastrech. Nositelem tohoto projektu,spolufinancovaného z Norských fondů prostřednictvím Nadace Open Society Fund Praha, je Národní klastrová asociace a na novinky.cz k tomu s námi vedli rozhovor:Jak jsme nadělovali andělům...
Andělé do centra Ostravy letos dorazili ještě před Mikulášem, někteří si totiž přišli do Impact Hubu pro ocenění za svou práci. Spolek Eko-info centrum Ostrava ocenil celkem sedm „andělů“, kteří žijí mezi námi a ve volném čase či nad rámec pracoích povinností pomáhají dobré věci. Na fotografiích si vše můžete prohlédnout zde a zde.
Ještě jednou děkujeme celému týmu, všem partnerům, dobrovolníkům z Wichterlova gymnázia, moderátorovi Romanu Pastorkovi a oběma fotografům - Vladanovi i Honzovi, kteří pracovali bez nároku na odměnu!
POUR FÉLICITER
Štěstí je příliš vzácné na to, abychom ho mohli přát každému a myslet to vážně. Proto Vám do Nového roku přeji o něco méně mrzutostí než v tom loňském, vždyť i to bohatě stačí :).
Pochvala těší!
V projektu Rovné příležitosti pro město Klimkovice jsem lektorovala několik cyklů seminářů, zaměřených na témata: Rodičovské kompetence, Návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené a Práva zaměstnanců se specifiky pro rodiče malých dětí.
Těší nás, že předané informace byly k užitku :)