Články

Představ si a žij...

Srdečně vás zveme na dlouho očekávaný 8. ročník konference Koučink v praxi, tentokrát s názvem PŘEDSTAV SI A ŽIJ v konečném termínu 17.-18.09.2021. Vzhledem k nevyzpytatelným okolnostem pandemie jsme se rozhodli se s vámi setkat online. Využijeme naše více než roční zkušenosti z tohoto prostředí a přeneseme to nejlepší k vám. Těšit se můžete na zajímavé informace, interaktivní workshopy, inspiraci s trochou nadsázky a na vzájemné sdílení zkušeností v diskusích. Těšíme se na vás i naše prezentující a děkujeme za neúnavnou podporu partnerů, kteří aktivně podporují koučink a pomáhají udržet vysoký standard našich konferencí. Věříme, že si konferenci všichni společně užijeme i když trochu netradičně :) Informace a možnost přihlášení pod linkem v nadpisu.

Bezpečné místo

Na loňské koučovací konferenci jsem pomáhala při workshopu o terapii tmou, který jsme z poloviny strávili v opravdu naprosté tmě. Jedna z technik, kterou jsme si prošli, byla i vizualizace bezpečného místa, což pro mnohé překvapivě právě tma může být (tma je rodu ženského, je měkká, teplá, objímající...). Dávám sem svou nahrávku (pod linkem v nadpisu článku), snad vám v této době plné rozjitřených emocí přijde vhod. Nemusíte se kvůli tomu zavírat do temné komory, stačí si v klidu sednout a zavřít oči...

Příjemný poslech přeji a také ať se v tom vašem místě cítíte opravdu bezpečně.

Asociace integrativních koučů, jejíž jsem členem, pořádá v polovině listopadu již 7. ročník konference o koučování, na kterou Vás tímto srdečně zvu! 

Sama doma - ekologický úklid domácnosti

Byla jsem pozvána do studia České televize v Ostravě v rámci živého vysílání pořadu Sama doma.
 
Pokud už třeba plánujete vánoční úklid a chcete to letos zkusit bez chemie, ekologicky, inspiraci můžete najít pod linkem v nadpisu a další dvě části pořadu zde a zde.
 
Živý vstup je vždycky velká výzva, bez trémy a spousty zakoktání se to samozřejmě neobešlo, ale zase být společně v jednom pořadu s takovou legendou, jako je Helena Vondráčková..., to se prostě neodmítá ;).
 

 

Sebekoučink I – Na co se soustředíme, to roste

„Jak můžu pokračovat ve svém rozvoji po skončení koučování?“ „Co můžu pro sebe udělat, když si nemůžu dovolit zaplatit kouče?“ „Jak si jako kouč můžu zajistit dostatečnou psychohygienu?“ 

Tyto otázky jste už určitě někdy dostali, případně si je sami položili. Jak jste odpověděli? Možná právě tak, že jednou z možností je sebekoučink.

Sebekoučink II aneb Jaký si to udělám, takový to budu mít

Nastavit cíl, převzít zodpovědnost za jeho dosažení, uvědomit si pocity, které se k němu vztahují, najít potřebné zdroje… to je standardní postup při koučování klienta.

Co ale když to jsem já, kdo potřebuje dojít k cíli, a ty emoce, co se mnou při jeho představě cloumají, jsou tak silné, že mám problém uvědomit si vlastní zdroje a najít řešení?

Využití techniky Balance Wheel v koučinku

Koučovací technika Balance Wheel (kolo rovnováhy) je pozoruhodná svou jednoduchostí, přehledností a zároveň velkou efektivitou. Je součástí ericksonovského přístupu ke koučinku, který je spojen s prací Miltona H. Ericksona (1901 – 1980). Metody tohoto amerického psychiatra jsou krátké, strategické a orientované na řešení. Taková je i technika Balance Wheel, jejíž český název „kolo rovnováhy“ – v sobě zahrnuje dva silně symbolické aspekty.

Zkusme jít jinou ulicí

Hodně lidí dělá v životě pořád dokola stejnou chybu, zřejmě ne přímo úmyslně, ale proto, že se to již stalo součástí jejich komfortní zóny. Cítí se bezpečně v důvěrně známém prostředí, byť pro ně špatném, jedou na autopilota bez přemýšlení a točí se tak roky v bludném kruhu.

Přestat dělat tu stejnou chybu znamená z oné komfortní zóny vystoupit, přestat se (na čas) cítit pohodlně a jistě, najednou nevědět, co přijde dál, což může být velmi náročné. Nastanou obavy ze selhání, odmítnutí, z reakce okolí. A nejtěžší ze všeho je naučit se své chyby vidět a přiznat si je sám před sebou. Pokud je již známe a máme je pojmenovány, pak teprve můžeme, klidně nejprve malými krůčky a jen na určitou dobu, začít prostor své komfortní bubliny postupně opouštět.

I na táboře se koučuje ;)

Už od r.2005 organizuji a jezdím na dětské tábory jako hlavní a oddílová vedoucí pro neziskovku Eko-info centrum Ostrava. Jak se nám to daří, koukněte na stránky online tábora. Krásné (a vtipné!) video o tom natočila youtuberka Denča, která s námi poslední roky jezdila, tady se můžete podívat.

Tak zase o prázdninách!

Genderové audity

Benefity a kvalitní podmínky, které jsou zaměstnancům pro práci poskytovány, vnímá jinak vedení společností a jinak samotní zaměstnanci. Ti si překvapivě mnohdy neuvědomují, co všechno pro ně firma dělá. 

„Zaměstnanci často buď nevědí o tom, co vše jim firma umožňuje mnohdy až nad standard daný zákoníkem práce, nebo o tom vědí a berou to jako samozřejmost, nikoliv jako genderově nadstandardní přístup zaměstnavatele,“ komentuje auditorka Ivana Mariánková překvapivý výsledek auditu a doporučuje, aby firmy se svými zaměstnanci o poskytovaných výhodách více komunikovaly a případně jim dávaly možnost se na výběru benefitů podílet.

Jak jsme nadělovali andělům...

Andělé do centra Ostravy letos dorazili ještě před Mikulášem, někteří si totiž přišli do Impact Hubu pro ocenění za svou práci. Spolek Eko-info centrum Ostrava ocenil celkem sedm „andělů“, kteří žijí mezi námi a ve volném čase či nad rámec pracovních povinností pomáhají dobré věci. Na fotografiích si vše můžete prohlédnout zde a zde. 

Ještě jednou děkujeme celému týmu, všem partnerům, dobrovolníkům z Wichterlova gymnázia, moderátorovi Romanu Pastorkovi a oběma fotografům - Vladanovi i Honzovi, kteří pracovali bez nároku na odměnu!

POUR FÉLICITER

Štěstí je příliš vzácné na to, abychom ho mohli přát každému a myslet to vážně. Proto Vám do Nového roku přeji o něco méně mrzutostí než v tom loňském, vždyť i to bohatě stačí :).

Ivana M. 

Pochvala těší! 

V projektu Rovné příležitosti pro město Klimkovice jsem lektorovala několik cyklů seminářů, zaměřených na témata: Rodičovské kompetence, Návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené a Práva zaměstnanců se specifiky pro rodiče malých dětí.

Těší mě, že předané informace byly k užitku :)

Ekoporadna Českého rozhlasu Ostrava

Byla jsem požádána o živý vstup v rozhlase a na linku v nadpise článku si můžete poslechnout něco o Zelené úsporám, šetření energiemi a vodou apod.